انتشارات مهر و ماه

انتشارات مهر و ماه
آشنایی با انواع کتاب‌های انتشارات مهر و ماه
کتاب های لقمه و هندبوک
اولین انتشاراتی که اقدام به چاپ کتاب هایی با قطع کوچک و درسنامه های خلاصه کرد انتشارات مهر و ماه بود که با ارائه ی سری کتاب های لقمه تحول عظیمی در قسمت مرور خلاصه نکات ایجاد کرد. البته قبل از آن انتشارات قلمچی با چاپ فلش کارت ها قصد ارائه ی چنین کتابی داشتند که به جرات می توان گفت لقمه ها از لحاظ کیفیت و ظاهر بسیار موفق تر بودند. بعد از مهر و ماه انتشارات خیلی سبز نیز با چاپ کتاب های جیبی سعی کرد کتابی مشابه با لقمه های مهر و ماه تولید کند و در این زمینه نسبتا موفق بود. کتاب های لقمه ابتدا برای دروس کنکوری چاپ می شدند و پس از آن که از طرف دانش آموزان با اقبال خوبی مواجه شدند، مهر و ماه کتاب های لقمه را به صورت موضوعی مانند لقمه ی آرایه های ادبی نیز منتشر کرد. با توجه به قطع و اندازه ی سری کتاب های لقمه نمی توان انتظار درسنامه های مفصل و کاملی داشت ولی در تمامی این کتاب ها نویسنده ها سعی کرده اند با استفاده از درسنامه های خلاصه و کوتاه مثال های مهم هر درس را بررسی کنند که دانش آموز در یک زمان کوتاه بتواند با بررسی همان مثال روی مبحث مورد نظر مسلط شود. البته باید گفت قبل از مطالعه ی لقمه ها در هر درس دانش آموز باید از منبع دیگری برای یادگیری مفهومی دروس استفاده کند و برای مرور و جمع بندی سریع مخصوصا در جاهایی که نمی تواند کتاب های حجیم همراه داشته باشد، از سری لقمه ها بهره ببرد.
کتاب های جمع بندی
کتاب های جمع بندی همانطور که از نامشان پیداست برای جمع بندی مطالب در دوران نزدیک به کنکور مورد استفاده قرار می گردند. ویژگی اصلی این کتاب ها جمع بندی فصل به فصل دروس با درسنامه های خلاصه و مختصر است. به گونه ای که در دوران  جمع بندی زمان زیادی از دانش آموز نمی گیرد و با استفاده از این درسنامه ها می توانند برای آزمون های آزمایشی دوران جمع بندی و نهایتا کنکور آماده شوند. هم چنین بعد از آوردن درسنامه های خلاصه در این کتاب ها، تست های فصل به فصل نیز قرار داده شده تا دانش آموزان بتوانند با برقرای ارتباط بین درسنامه و تست ها به مبحث مورد نظر مسلط شوند. هم چنین برای تسلط دانش آموزان بر کل مباحث هر درس یک سری آزمون های شبیه ساز کنکور نیز در انتهای کتاب قرار داده شده است.
 
کتاب های کار
سری کتاب های کار انتشارات مهر و ماه مشابه کتاب های کار انتشارات خیلی سبز شامل درسنامه ای خلاصه و تعدادی تمرین بدون پاسخ است و  دانش آموزان برای استفاده ی مناسب از این سری کتاب ها باید تحت نظارت معلم و دبیر تمرینات را حل کنند. روند کلی کتاب های کار انتشارات مهر و ماه به این صورت است که نویسنده ابتدا نکات آموزشی و خلاصه درس های مربوط به هر فصل را ارائه می دهد و سپس با پرسش های تشریحی و مفهومی سعی می کند تا مطالب را به خوبی در ذهن دانش آموز تثبیت کند. بعد از آن برای تسلط دانش آموزان بر مباحث، تمرینات عمیق و مفهومی و خلاقانه ارائه می شود و در انتها نیز یک سری آزمون تشریحی مربوط به نوبت اول و دوم قرار می گیرد تا دانش آموز میزان تسلط خود را بر کل مطالب کتاب بسنجد.
کتاب های موضوعی
سری کتاب های موضوعی انتشارات مهر و ماه همان طور که از نامشان مشخص است برای یک موضوع خاص تالیف شده اند. بنابراین اگر فقط در یک مبحث از یک درس خاص مانند مشتق و یا مثلثات مشکل دارید، کتاب های موضوعی کمک زیادی به شما می کند. از کتاب های پرفروش سری موضوعی انتشارات مهر و ماه می توان به مثلثات سریع، جذر سریع، جمع و تفریق سریع و هم چنین تقسیم سریع اشاره کرد.
کتاب های جامع و تست
کتاب های جامع و تست انتشارات  مهر و ماه رقیبان زیادی در بازار کنکور دارند. این سری از کتاب های مهر و ماه عموما به صورت جامع تالیف می شوند و دارای درسنامه ی کامل، تست و پاسخ تشریحی هستند. منبع تست ها در سری جامع و تست مهر و ماه شامل تست های تالیفی و کنکورهای سراسری داخل و خارج کشور است. درسنامه ها به گونه ای تالیف شدند که مطالب مورد نیاز کنکور را به خوبی پوشش می دهند و برای دانش آموزان متوسط و قوی کافی به نظر می رسند. ولی در صورتی که در درسی ضعیف هستید قطعا به درسنامه ی مفصل تری برای یادگیری عمیق مطالب نیاز خواهید داشت. از کتاب های پرفروش سری جامع و تست مهر و ماه می توان به ریاضی تجربی جامع کنکور، فارسی جامع کنکور و عربی جامع کنکور اشاره کرد.
کتاب های سیصد و شصت درجه
سری کتاب های سیصد و شصت درجه انتشارات مهر و ماه را می توان معادل کتاب های تست انتشارات خیلی سبز دانست. یعنی کتابی با درسنامه های نه چندان مفصل و تعدادی تست تالیفی و کنکوری برای تسلط بر روی مباحث. همان طور که گفتیم درسنامه های کتاب سیصد و شصت درجه بیشتر به صورت نکته و تستی تالیف شده و به هیچ وجه برای دانش آموزان ضعیف نمی تواند جایگزین یک درسنامه ی آموزشی کامل باشد ولی برای دانش آموزان متوسط و قوی که تقریبا مباحث را یاد گرفته اند و به دنبال منبعی با تست زیاد برای تسلط بر مباحث هستند میتواند مفید باشد. البته سری کتاب های سیصد و شصت درجه در نظام قدیم آموزشی برای بعضی دروس مانند ریاضی و شیمی و عربی چاپ شده بود ولی در نظام جدید انتشارات مهر و ماه هنوز کتابی از این سری چاپ نکرده است.
کتاب های امتحانوفن
سری کتاب های امتحانوفن انتشارات مهر و ماه با هدف موفقیت دانش آموزان در امتحانات نهایی و تشریحی تالیف شده اند. در این سری از کتاب ها قبل از آوردن نمونه سوالات امتحانات نهایی درسنامه های خلاصه و جمع و جوری قرار داده شده است که فقط مناسب شب امتحان هستند. بعد از درسنامه ها نیز نمونه سوالات امتحانی و پاسخ تشریحی آن ها قرار گرفته است. بنابراین در صورتی که در طول سال تحصیلی فقط به صورت تستی مطالعه کرده اید و از نحوه ی تالیف سوالات تشریحی اطلاعی ندارید، مطالعه ی امتحانوفن ها شب امتحان می تواند برای شما مفید باشد.
 

نماد

شماره کارت بانکی   5892101175400023  و 6037991933556474  
به نام نوید صامتیCopyright © 2017-2019